Novosti

Saznajte više o najnovijim informacijama i dešavanjima u našem Uredu.

Potpisan Memorandum o saradnji u borbi protiv korupcije u obrazovnom sistemu Unsko-sanskog kantona

Bihać, 13. maj 2025.
 
Ured za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona te Pedagoški zavod Unsko-sanskog kantona potpisali su Memorandum o saradnji s ciljem jačanja kapaciteta odgojno-obrazovnih ustanova u prevenciji korupcije, promociji antikorupcijskih mjera i osiguravanju veće transparentnosti u obrazovnom sistemu.
 
Ovim Memorandumom uspostavlja se strateško partnerstvo između ključnih institucija u sektoru obrazovanja, koje će zajednički djelovati na podizanju svijesti o značaju borbe protiv korupcije. Saradnja će obuhvatiti razvoj i implementaciju edukativnih programa, uvođenje antikorupcijskih sadržaja u nastavne planove i programe, te izradu smjernica i etičkih kodeksa koji će pomoći školama u prepoznavanju i sprečavanju koruptivnih radnji.
 
Također, predviđeno je jačanje mehanizama za prijavu korupcije i zaštitu prijavitelja, prikupljanje i analiza podataka o eventualnim koruptivnim praksama, te razvoj preporuka za unapređenje zakonodavnog i strateškog okvira u oblasti obrazovanja.
 
Memorandum podrazumijeva i kontinuiranu razmjenu informacija i podataka između potpisnika, imenovanje odgovornih kontakt osoba za koordinaciju aktivnosti, te organizaciju istraživanja o pojavnim oblicima korupcije, čiji će rezultati biti korišteni za unapređenje nastavnih programa i strategija borbe protiv korupcije.
 
Ovaj dokument predstavlja značajan korak ka stvaranju sigurnog, pravednog i transparentnog ambijenta u obrazovnim institucijama Unsko-sanskog kantona.
 
 

Radionica o identifikaciji i upravljanju korupcijskim rizicima u institucijama Unsko-sanskog kantona

Bihać, 3. april 2025.
 
Danas je u Bihaću u organizaciji Ureda za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona i Misije OSCE-a u BiH, održana radionica na temu "Identifikacija i upravljanje korupcijskim rizicima u institucijama Unsko-sanskog kantona", koja je okupila ključne kontakte i predstavnike institucija s ciljem jačanja integriteta i smanjenja korupcijskih rizika u administrativnom aparatu ovog kantona.
 
Tokom radionice, učesnici su imali priliku detaljnije se upoznati s uzrocima i posljedicama nastanka korupcije u institucijama Unsko-sanskog kantona. Posebna pažnja posvećena je metodama identifikacije korupcijskih rizika, kao i dostupnim alatima za jačanje integriteta institucija. Kroz konkretne primjere, diskutovano je o planovima integriteta, planovima za borbu protiv korupcije, te procedurama prijavljivanja korupcije unutar institucija. Osim teorijskog dijela, radionica je uključivala i praktičnu vježbu "Identifikacija korupcijskog rizika i pregled mjera za upravljanje rizikom".
 
Radionica je održana u okviru aktivnosti usmjerenih na jačanje kapaciteta i poboljšanje transparentnosti u institucijama Unsko-sanskog kantona.
 
 

Konsultativni sastanak o upravljanju javnim registrima na FileMaker platformi

19.03.2025. godine
 
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini nastavlja svoju podršku u borbi protiv korupcije kroz razvoj i implementaciju antikorupcijskih propisa, kao i izgradnju kapaciteta institucija na svim nivoima vlasti. U tom okviru, Terenski ured Misije OSCE-a u Tuzli, u saradnji sa Uredom za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Tuzlanskog kantona, organizirao je konsultativni sastanak na temu „Upravljanje javnim registrima razvijenim na FileMaker platformi".
 
Sastanku su prisustvovali predstavnici antikorupcijskih tijela i ureda iz Tuzlanskog, Unsko-Sanskog, Zeničko-Dobojskog, kao i Brčko Distrikta.
 
 
Cilj sastanka bio je razmjena iskustava u vezi s korištenjem i upravljanjem registrima razvijenim na FileMaker platformi, s posebnim fokusom na tehničke izazove, identifikaciju mogućih rješenja, te davanje preporuka za unapređenje i međusobno povezivanje postojećih registara.
 
Ovaj događaj predstavlja značajnu priliku za jačanje saradnje među antikorupcijskim tijelima u BiH, te njihovu koordinaciju u izgradnji efikasnog sistema prevencije korupcije. Također, sastanku je prisustvovao i gospodin Renato Bertol, iskusni FileMaker developer, koji je u svojstvu eksternog konsultanta Misije OSCE-a pružio stručnu podršku.

Ured za borbu protiv korupcije uvodi elektronski potpis i digitalne dokumente

13.03.2025. godine

Ured za borbu protiv korupcije USK zvanično je uveo upotrebu elektronskog potpisa i digitalnih dokumenata u svoj svakodnevni rad. Time je napravljen značajan iskorak ka modernizaciji administrativnih procesa, smanjenju troškova poslovanja, ali i povećanju efikasnosti u borbi protiv korupcije.

Ova „inovacija“ omogućava bržu, sigurniju i lakšu razmjenu dokumenata. Korištenjem elektronskog potpisa, svi akti i odluke Ureda sada će imati punu pravnu snagu u digitalnom obliku, čime se dodatno doprinosi digitalizaciji javne uprave.

Ured je dobio kvalificiranu elektronsku potvrdu od Uprave za indirektno oporezivanje BiH, čime je od 12.03.2025. godine zvanično omogućeno korištenje potpisa u digitalnom obliku u komunikaciji sa drugim institucijama i građanima.

„Uvođenjem elektronskog potpisa omogućavamo našim korisnicima da brže dobiju odgovore na svoje upite, da lakše i efikasnije konzumiraju svoja prava pred institucijama BiH na svim nivoima. Ujedno, prilika je ovo da se priključimo globalnim trendovima digitalizacije i uvedemo naše institucije u savremene oblike rada i komunikacije. Vjerujem da će i uposlenici, jednako kao i naši građani osjetiti benefite ovih procesa u narednom periodu“, izjavila je sekretar Ureda Adela Tabaković.

Mogućnost primjene elektronskog potpisa u digitalnoj komunikaciji organa u Federaciji Bosne i Hercegovine predviđena je Zakonom o elektronskom potpisu Bosne i Hercegovine, Zakonom o elektronskom dokumentu Federacije Bosne i Hercegovine, te Zakonom o upravnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine i Pravilnikom o kancelarijskom poslovanju u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Sastanak sa predstavnicima EUFOR LOT tima Bihać

 

U skladu sa prioritetima misije EUFOR-a u BiH o upoznavanju stanja kada je u pitanju borba protiv korupcije, sekretar Ureda za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona Adela Tabaković, održala je danas sastanak sa predstavnicima EUFOR LOT tima iz Bihaća.

Ovim sastankom nastavlja se suradnja Ureda za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona i LOT EUFOR tima stacioniranog u Bihaću, gdje je razgovarano o aktivnostima koje se provode na prostoru Unsko-sanskog kantona, a imaju za cilj unapređenje borbe protiv korupcije.

Predstavnici obje strane istakli su važnost prevencije i suzbijanja koruptivnih aktivnosti, te izrazili spremnost za daljnju koordinaciju u ovoj oblasti. Na sastanku se razgovaralo i o uspostavi novih e-registara, koji za cilj imaju osigurati transparentnost i otkriti eventualne nepravilnosti koje mogu ukazivati na koruptivne aktivnosti.

Cilj Ureda za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona, između ostalog jeste povećanje transparentnosti, praćenje i kontrola nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih službenika, te prevencija korupcije i koruptivnog ponašanja. Ovaj proces uključuje redovno ažuriranje podataka i javno dostupnih informacija, izdavanje prekršajnih naloga, podizanje svijesti o ovom pitanju i unapređenje zakonskog okvira, stoji u izjavi Adele Tabaković, sekretara Ureda za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona.

Predstavnici EUFOR LOT tima izrazili su zadovoljstvo i podršku postignutim rezultatima Ureda za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona, uz činjenicu da je Ured počeo sa radom u aprilu 2024. godine te istakli da stoje na raspolaganju u okviru svojih mogućnosti za daljnju suradnju.

 

Sastanak sa Transparency International u BiH: Razmjena informacija o antikorupcijskim politikama

Danas je u prostorijama Ureda za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona održan sastanak sa predstavnicima Transparency Internationala u BiH. Tema sastanka bila je razmjena informacija o provođenju antikorupcijskih politika, zajedničkim naporima u borbi protiv korupcije, te identifikacija potencijalnih područja za saradnju.
 
Tokom sastanka razgovarano je o trenutnim antikorupcijskim inicijativama na nivou kantona, kao i mogućnostima za daljnje unapređenje mjera u ovoj oblasti. Posebna pažnja posvećena je prijedlogu za poboljšanje integriteta i transparentnosti u procesu zapošljavanja u javnoj upravi, što je jedan od ključnih aspekata u borbi protiv korupcije.
 
Transparency International BiH ponudio je podršku u daljoj implementaciji i jačanju antikorupcijskih mjera, čime će se nastaviti jačanje integriteta i transparentnosti u radu javnih institucija.
 
 
 
Ured za borbu protiv korupcije
Unsko-sanskog kantona

Bihaćkih branilaca br. 2, Bihać
info@antikorupcijausk.ba

Email adresa za prijavu korupcije:
prijavikorupciju@antikorupcijausk.ba
Image